Ako sme sa dostali k Argentínskemu tangu

Vraví sa, že Argentínske tango nemá svoju národnosť a môže ho tancovať každý. Veď bolo tvorené zmesou kultúr z rôznych kútov sveta. A ja si tiež myslím, že argentínske tango si k Vám nájde cestu v ten pravý čas.

Pamätám si, ako sme videli živé vystúpenie argentínskeho tanga. Tancujúce páry hlboko ponorené do seba kráčajúce po parkete. Musím sa priznať, že toto vystúpenie nás veľmi neoslovilo v kontraste s vystúpeniami, ktoré môžeme vidieť v televízii alebo na YouTube. Skrz to nás cesta zaviedla najprv k tancu Lindy Hop. Po zopár mesiacoch tancovania, návštev rôznych zahraničných workshopov, sa nám opäť predostrela možnosť začať tancovať argentínske tango. Navnadil nás na to náš vtedajší tréner Lindy Hop-u, ktorý povedal: “Za skúšku nič nedáte a tréner, ktorý u nás vyučuje argentínske tango je skvelý. Nebudete ľutovať.”

A to bol začiatok našej cesty poznávania a poznania tohto nádherného tanca. Hoci sme vo swingu ešte pokračovali, tango nám učarovalo a zlanárilo nás prijať túto strastiplnú a jedinečnú cestu tanca.

Tomu vďačíme nášmu trénerovi Ondrejovi Buranskemu z Tango Clubu Košice a Tango Clubu Vranov nad Topľou. Bez neho by sme výzvu argentínskeho tanga neprijali. Jeho odkaz vášne a zanietenia tango tanca nás k tangu navždy pripútalo.

Aj po toľkých rokoch si spomínam na našu prvú hodinu s Ondrejom. Plní odhodlania, sebavedomia a nadšenia sme vstupovali do tanečnej sály, ktorá nám bola tak dobre známa z hodín Lindy Hop. Zrkadlová stena, bar a sála pripravená na tancovanie. Niečo tam však bolo iné, niečo čo sme predtým na žiadnych tréningoch nepocítili.

Atmosféra, ktorá tu bola, bola iná. Pokoj, krása, láska, pocit naplnenia a pocit katarzie. To všetko sa vznášalo v ovzduší. A my sme cítili, že sme v pravý čas, na pravom mieste s pravými ľuďmi. Sme tam, kde máme byť.

Bola to prvá hodina a ďalšie, ktoré nám ozrejmili, čo vlastne argentínske tango je. Že to nie sú len nacvičené choreografie, v niektorých prípadoch skôr prvky gymnastiky ako tango samotné. Tango je niečo oveľa hlbšie, oveľa komplikovanejšie a zmysluplnejšie než to, čo vidíme v televízii.

Tango nie je iba tanec. Argentínske tango je celá kultúra od tanca, cez hudbu, film až po samotných ľudí z rôznych kútov sveta.

Okrem toho poznania, bola každá ďalšia hodina zaujímavejšia. Na našej ceste sme viac a viac prenikali do čarov tanga tanca.

Hneď druhá hodina nám ukázala, že tango je komunita. Opäť sme vstupovali do tanečnej sály a okamžite po otvorení dverí sa mi zatajil dych. Pred nami sa odohrávalo nádherné divadlo, “tanečné vystúpenie”/hodina, nádherná improvizácia lahodiaca oku do čarovných rytmov tanga. So zatajeným dychom som sledovala ako študenti predvádzajú Volcady, Gancha, Sacady, v tom čase pre nás neznáme “figúry”, ktoré sú však tak dobre známe všetkým tanečníkom, a ktoré tiež robia tango tangom.

Po skončení hodiny pokročilých, prišiel rad na nás. Bolo náročné vykročiť na tanečný parket a pokračovať tam, kde sme na predchádzajúcej hodine skončili. Bolo to o to ťažšie, keď sa pokročilí tanečníci postavili k pultu s občerstvením a začali diskutovať a zároveň si nás premeriavať pohľadom. Bol tam aj väčšine tanečníkov argentínskeho tanga na Slovensku dobre známy milonguero Števko Hric, ktorý pri tom pulte stál a overoval či sme vhodní “kandidáti” do komunity. Pretože Števko je ten, kto túto komunitu v Košiciach drži.

Boli to prvé hodiny, ktoré nás navnadili na túto dlhú, náročnú a zároveň tak krásnu cestu, po ktorej sme sa vydali. Pomohli nám začať poznávať nielen samých seba, ale aj svojho partnera. Ukázali nám, že tango nie sú veľké figúry, ale že tango sú emócie a pocity. Tango je komunita, ktorá drží dohľad nad tým, aby do nej vstupovali iba ľudia, ktorí majú silu byť samými sebou a užívať si prítomný okamih - byť tu a teraz, zo všetkým kým som, kto som a čo som pre seba a svojho partnera.

Tango je životná cesta, po ktorej sme sa vydali. Je to droga, ktorá Vás napĺňa a ktorá Vám pomáha pochopiť samých seba.