O Nás

Táto doba je náročná pre každého z nás. Počet pozitívnych správ sa zredukoval na minimum. A to nám vlastne pomohlo uvedomiť si ešte viac, čo nám v živote prináša/lo nielen radosť, ale aj slobodu a inšpiráciu.


Počas posledného roka a pol sme sa začali intenzívnejšie venovať Argentínskemu Tangu. Zabezpečili sme si miestnosť, kam sme chodili trénovať niekoľkokrát do týždňa v závislosti od toho, ako nám to umožňovali pracovné povinnosti. Až sa nám jedného dňa naskytla možnosť prebrať klub Argentínskeho tanga v Prešove. Niekto by na to povedal, že to bol osud, iný, že to bola zhoda okolností. Faktom je, že táto možnosť sa nám naskytla v čase, keď sme sa začali zamýšľať nad tým, ako s tangom ďalej.


Keď začnete viesť klub a ocitnete sa v roli trénerov, otvoria sa Vam nové obzory a zároveň si začnete klásť otázku: Ako priblížiť naše zaľúbenie k argentinskemu tangu ľuďom?

Nič nedokáže priblížiť pocity tak, ako vlastná skúsenosť a vlastné spomienky. A tak sme sa rozhodli venovať tento blog našej ceste tangom.Stevo

Tanec bol odjakživa mojou súčasťou. Mal som 10 rokov a rodičia šli prihlásiť moju sestru na hodiny spoločenských tancov. Na zápis zobrali aj mňa. Pamätám si ten okamih, keď som si tam v tanečnej sále sadol na lavičku a čakal kým sa rodičia so sestrou vrátia a oznámil som im, že tam ostávam. Ako 10 ročného chlapca ma tanec ohúril natoľko, že som to bol ja, kto motivoval rodičov, aby ma v tom podporovali. Tancoval som niekoľko rokov, získal som niekoľko ocenení. Medzi najcennejšie rátam Semifinále majstrovstiev Slovenska.. Po ukončení kariéry tanečníka spoločenských tancov som pokračoval v profesionálnej kariére tanečníka v komornom súbore Divadla Jonáša Záborského v Prešov, kde som účinkoval v mnohých muzikáloch ako Drakula, Fidlikant na streche a pod. Po ukončení práce v divadle som sa začal naplno venovať odovzdávaniu svojich skúseností mladým začínajúcim tanečníkom. V roku 2007 som sa stal učiteľom Základnej umeleckej školy v Lipanoch a v Sabinove, kde som pôsobil 3 roky

Jana

Nemôžem povedať, že tanec bol mojou súčasťou odjakživa. Obdivovala som tanečníkov spoločenských tancov, scénických tancov, baletu atď., ako vedia vyjadriť emócie pohybom cez hudbu, ako vedia byť slobodní. V 10tich rokoch som absolvovala jeden semester spoločenských tancov. No musím sa priznať, bola som tak trochu drevo s hudobným “hluchom”. To bol aj dôvod, prečo som na dlhý čas zavesila tanec na klinec a bola iba pasívnym obdivovateľom. Čo sa však nestalo, stretla som Števa, ktorý ma priviedol opäť na túto cestu.

Najprv sme začali tancovať Swing (Lindy Hop, Charleston,Shag) a potom sme objavili Argentínske Tango, ktoré nás uchvátilo až natoľko, že sme navštívili Buenos Aires a školu Rodolfa a Glorie Dinzel, ktorého metodika nazývaná Sistema Dinzel sa stala hlavnou súčasťou osnov Univerzity Tanga v Buenos Aires. Sme členmi združenie Tango Klub o.z, ktorý ako jediný na Slovensku vyučuje Argentínske Tango podľa tejto schémy. Zúčastnili sme sa mnohých workshopov na Slovensku a v Čechách.


Argentinske tango spolu tancujeme už viac ako 5 rokov a týmto blogom by sme Vám chceli priblížiť to, prečo je pre nás tango tak jedinečné a čím sa odlišuje od ostatných tancov.