Tipy a triky ako začať

Či už ste rozhodnutí, alebo ešte váhate, či začať tancovať argentínske tango, chceli by sme Vám dať na začiatok zopár rád, ktoré Vám pomôžu rozhodnúť sa a zároveň Vám uľahčia preniknúť do jeho čarov.

Tip 1

Ak ešte nie ste rozhodnutý, skúste si vo svojom okolí nájsť párty argentínskeho tanga s názvom Milonga. Pre začiatok dokonca odporúčame nájsť si Milongu, ktorá pred samotnou akciou ponúka hodinu tanga. Tým získate prvotné informácie, ktoré potom viete v rámci Milongy aplikovať.

Tip 2

Či už ste tanečník, alebo ste sa s tancom ešte nestretli, nevadí. Zabudnite na všetko, čo do teraz o tanci viete. Tí z Vás, ktorí už majú čo to odtancované sú v miernej výhode; muzikalita, stabilita atď.. To však neznamená, že je to niečo, čo sa nedá naučiť. Na druhej strane tí z Vás, ktorí s tancom nemáte žiadne skúsenosti, máte veľkú výhodu v tom, že nemáte navyky z iných tancov.

Tip 3

Dámy, vždy chváľte svojho partnera. Je veľmi náročné pre partnera začať tancovať. Obzvlášť argentínske tango, čo je tancom čistej improvizácie. Kedy partner musí viesť partnerku, zároveň robiť vlastné kroky, počúvať hudbu, vnímať ostatné páry, vnímať partnerku a sledovať, kde sa partnerka nachádza atď.. Partnerky sa v začiatkoch “iba” nechávajú viesť a teda dokážu “tancovať” s dobrým partnerom.

Tip 4

Dámy, snažte sa vždy zapierať, zapierať a zapierať. Ak nepochopíte, čo od Vás partner chce, neriaďte sa autopilotom, pretože viete akú figúru nacvičujete. Čím viac budete zapierať a čakať na vedenie, tým viac pomôžete Vášmu partnerovi a aj samej sebe pretože v budúcnosti Vás partner obdarí sebavedomým vedenim.

Tip 5

Páni, chváľte svoje partnerky. Tango je o komunikácii a aj v bežnom rozhovore sa nám stane, že sa nepochopíme. Tango je o to ťažšie, že je to komunikácia bez slov. Nie je to sled naučených figúr.

Tip 6

Vždy keď spravíte nejakú chybu vráťte sa a preberte si to. Väčšinou chyba nastala v kroku pred tým.

Tip 7

Vždy buďte sám sebou. Tango je svojím spôsobom záhadné. Záhadné v tom, že Váš partner vie veľmi rýchlo odhaliť, že niečo hráte. Zároveň vie veľmi rýchlo odhaliť, že Vás niečo trápi. Čím víac toho však tajíte, tým viac je to Vášmu partnerovi zrejmé a vo Vašom tanci viditeľné.

Tip 8

VYDRŽAŤ. Život, tak ako aj tango je cesta kľukatá a čakajú nás nielen radosti, ale aj prekážky a zlyhania. To však neznamená, že sa máme vzdať. Práve naopak, argentínske tango vzniklo z “nedokonalosti”, z tanca a emócií “obyčajných a chudobných” ľudí, ktorí poznali veľa zlyhania a aj napriek tomu, dokazali vyvinúť tento nádherný a zmysluplný tanec.

Tip 9

Vyberte si toho správneho trénera/tanečnú školu. Nezabúdajte, vy ste tí, ktorí ste si vybrali trénera a nie tréner si vybral Vás. Preto, ak Vám tréner nevyhovuje, nebojte sa ho zameniť. Možno ste v danom čase neboli na takéto hodiny pripravený a k trénerovi sa vrátite neskôr.

A na záver nezabúdajte, že tango je tancom neobmedzených možností a toto nekonečno nedosiahneme tým, že sa budeme na niečo hrať, obviňovať partnera z “nedokonalosti”. Nekonečno dosiahneme tým, že budeme samými sebou a budeme sa navzájom rešpektovať a povzbudzovať.